En Fa
کد خبر: 6393
تاریخ انتشار: شنبه 29 مهر 1396 - 12:30   21 October 2017
ارسال به دوستان
الف الف

روشهای تست و بازرسی جوش به صورت غیر مخرب متعدد می باشد. یکی دیگر از تست های غیر مخرب جوش در بازرسی جوش تست رادیوگرافی جوش می باشد

تست رادیوگرافی جوش  RT

روشهای تست و بازرسی جوش به صورت غیر مخرب متعدد می باشد. یکی دیگر از تست های غیر مخرب جوش در بازرسی جوش تست رادیوگرافی جوش می باشد که عیوب جوش را چه در سطح مورد آزمایش و چه در عمق نشان می دهد. اساس کار آزمون رادیوگرافی جوش  RT بر پایه اختلاف جذب ناشی از تابشهای نفوذ کرده در جسم می باشد در این روش برای نفوذ به جسم از پرتوهای ایکس و یا گاما استفاده می شود. در واقع رادیوگرافی صنعتی قرار دادن جسم مورد آزمایش در مقایل تشعشعات نافذ است به طوری که این اشعه ها بعد از عبور از جسم در یک رسانه ضبط می شوند و مورد بازرسی و تحلیل قرار می گیرند تا بتوان عیوب جوش شامل ناپیوستگی، ترک ، تحدب و … را تشخیص داد.

کاربررد تست رادیوگرافی جوش RT

از تست رادیوگرافی جوش با اشعه ایکس برای بازرسی و تست جوش مواد فلزی و غیر فلزی و کامپوزیت‌ها استفاده می شود به طور کلی مواد نازکتر ودارای تراکم کمتر و از رادیوگرافی گاما عموماً برای مواد ضخیم و متراکم تر با چگالی بالا استفاده می‌شود. این روش از بازرسی جوش برای تمامی اشکال و فرمها به کار می‌رود؛ ریخته‌گری، جوش، قطعات الکترونیکی، صنایع هوایی، دریایی و خودروسازی و در جایی که نمی توان از اشعه ایکس استفاده کرد از اشعه گاما برای تست جوش استفاده می شود. همانطور که در شکل مشخص است در نواحی که تیره است تابش بیشتری از اشعه را دریافت کرده است و مناطقی که روشن تر است تابش و نفوذ کمتری صورت گرفته است و نشان دهنده وجود ناپیوستگی و حفره می باشد.

مزایا و معایب تست رادیوگرافی جوش  RT

هر کدام از تست های غیر مخرب جوش مزایا و معایبی دارند و محدودیت هایی را برای بازرسان به وجود می آورند. اولین مشکل تست رادیوگرافی جوش هزینه بالای آن می باشد زیرا نیاز به امکانات و تجهیزات پیشرفته نظیر ایزوتوپ های رادیواکتیو ایریدیم ۱۹۲، دستگاههای تولید اشعه ایکس و Viewer های قوی جهت تفسیرفیلم های با دانسیته بالا مجهز میباشد.

 1. در مقایسه با سایر روشهای NDT رادیوگرافی گران تر است. هزینه های بالا ، نیاز به فضای بیشتر، پیشگیری از خطرات ایمنی،  از دلایل بالا بودن هزینه رادیوگرافی میباشد.
 2. تست قطعات با ضخامت بالا یک فرآیند بسیار وقت گیر در پروژه ها است و نیاز به منبع رادیواکتیو (چشمه) بسیار قوی  و حفاظ بیشتر میباشد.
 3. مشکل دیگر تست رادیوگرافی جوش RT ترک های کوچک را در مقاطع ضخیم اغلب نمی توان شناسایی کرد، حتی زمانی که به درستی در جهت تابش باشند.
 4. در بازرسی جوش RT ناپیوستگی ریز تشخیص داده نمی شود مگر اینکه آنها به اندازه کافی قابل تشخیص از ریزساختار ماده باشند.
 5. عیوب تورق (Laminations)  بعلت جهت گیری نامناسب در رادیوگرافی قابل تشخیص نمی باشد، زیرا جذب اشعه توسط تورق به حدی نیست که با محیط اطراف اختلاف بوجود آید.
 6. یکی دیگر از معیب بازرسی جوش به روش تست رادیوگرافی جوش rt این می باشد که مقدار زیادی از اشعه ایکس یا اشعه گاما می تواند به سلول های پوست و خون آسیب رسانده  و یا موجب نابینایی و نازایی شود،  در دزهای عظیم می تواند باعث معلولیت شدید یا مرگ شود. به همین دلیل بحث رعایت اصول ایمنی در بازرسی جوش و تست های غیر مخرب مانند رادیوگرافی  وحفاظت از پرسنل نه تنها کسانی که درگیر در کار رادیوگرافی بلکه کسانی که در مجاورت تست رادیوگرافی جوش rt هستند  از اهمیت عمده ای برخوردار است. الزامات ایمنی با اعمال محدودیت های اقتصادی، عملیاتی، زمانی و محیطی در استفاده از رادیوگرافی جوش برای آزمایش همراه است.

محدودیت های منابع اشعه گاما در بازرسی جوش  RT

 1. خروجی منبع محدود می باشد، در صورتی که خروجی بدون افزایش اندازه فیزیکی منبع، افزایش پیدا کند اکتیویته خاص افزایش پیدا کرده است. اکتیویته خاص توسط کنترل جریان نوترون موجود در نقاط پرتو افکنی راکتور، کنترل می شود. در مورد اشعه ایکس، خروجی می تواند با افزایش جریان افزایش پیدا کند.
 2. چون در منابع اشعه گاما انرژی های مجزا ساطع می شود انرژی اشعه نمی تواند با ضخامت قطعه مورد آزمایش هماهنگ شود، (بر خلاف دستگاه های اشعه ایکس که انرژی در یک رنج تغییر می کند). که باعث تغییراتی در فیلم رادیوگرافی می شود مثل رزولوشن پایین مخصوصا در ضخامت های پایین.
 3. منابع اشعه گاما با گذشت زمان قدرت خود را از دست می دهند.

مزیت های منابع اشعه گاما در بازرسی جوش  RT

 1. توانایی بازرسی اجزای مونتاز شده
 2. تشخیص نقص های سطحی و زیرسطحی
 3. فراهم کردن یک رکورد دائمی بازرسی
 4. بررسی معایب داخلی در سازه های پیچیده
 5. جداسازی و بازرسی اجزای داخلی
 6. اندازه گیری و شناسایی خودکار نقص داخلی
 7. اندازه گیری ابعاد و زوایای داخل نمونه بدون برش
 8. حساس به تغییرات در ضخامت، خوردگی، معایب و تغییرات تراکم مواد

تست رادیوگرافی جوش rt یکی از انواع روش های تست غیر مخرب جوش می باشد که تیم لیان راگ  تخصص بالایی در این زمینه دارند و با انجام پروژهای متعددی در زمینه  تست رادیوگرافی جوش RT معتبر ترین شرکت تست و بازرسی غیر مخرب و به خصوص تست غیر مخرب جوش و بازرسی جوش در جنوب کشور  می باشد که با بهره گیری از مهندسی مواد و متالوژی و مکانیک و مهندسین جوش کارکشته قادر به انجام ریز ترین و حساس ترین پروژه در سطح کشور می باشد .